Hrad sa nachádza na vápencovom brale. Najstaršia časť hradu bola postavená na západnej časti, tu sa zrejme nachádzala murovaná kruhová veža, ďalej obvodové hradby v tvare nepravidelného trojuholníka a tiež hradný palác postavený pravdepodobne v gotickom slohu. Po roku 1275 bola vystavaná východná časť – predpokladá sa, že tu bol postavený viacpodlažný palác (tvoril zároveň obranný múr) spojený so západnou časťou hradby s ochodzou – neskôr renesančne prestavaný. Sú tendencie, že sa na hrade nachádzala aj hradná kaplnka, ale potvrdiť to môže len komplexný archeologický výskum. V západnej časti (nádvoria) sa nachádza tiež cisterna vysekaná do skaly a ďalšie hospodárske objekty. Pod hradom sa nachádzajú tzv. pánske studne a využívajú sa dodnes. Pod hradným vrchom v smere na juh je nápadná vyvýšenina, na ktorej stojí kríž.
Hrad, ako aj pôvodný kamenický kostol bol postavený z kameňa v gotickom slohu. Hrad dal postaviť uhorský kráľ Štefan V. ako lovecký hrad začiatkom druhej polovice 13. storočia (okolo roku 1248). Hrad postavili šľachtici z Brezovice až po roku 1296 a písomne je prvýkrát doložený ako castrum Thorku z roku 1306. Kamenica sa po prvýkrát v listinách z roku 1270 spomína ako Torkueley čo potvrdzuje, že hrad musel existovať okolo roku 1270 a pod ním bola obec, resp. osada.
Jeho funkcia bola strážiť úsek uhorsko-poľských hraníc. V tristoročnej histórii patril rodine Tarczayovcov. Skladal sa z horného hradu a predhradia. V areáli horného hradu bola hranatá útočištná alebo pozorovacia veža a obytný palác. Predhradie bolo oddelené prirodzeným horským sedlom, ktoré tvorilo medzi obidvoma časťami akúsi prirodzenú priekopu. K hradnému panstvu v tom čase patrili tieto dediny: Babie, Dačov, Kyjov, Kapišová, Lipany, Ľubotín, Lúčka, Šarišské Jastrabie, Valkovce a Vislanka. Začiatkom 16. storočia bol hrad prestavaný na renesančnú pevnosť. Svojím významom aj rozlohou bol väčší ako susedný hanigovský hrad. Kamenický hrad je svojou rozlohou trinástym najväčším na Slovensku.
Kamenický hrad aj s priľahlými majetkami dostala rodina Dessewffy, a keďže hrad bol zbúraný, Dessewffyovci. sa v ňom už neusadili ani ho neopravili, Kamenický hrad bol dobitý a rozstrieľaný 16.júla 1556.
Kamenický hrad obklopuje bradlové pásmo, Čergovský Minčol, hrad Hanigovce a hrad Šariš. Z najvyššie položených polôh hradu Kamenica pri peknom počasí je možné vidieť zaujímavé historické a prírodné dominanty Horného Šariša aj Špiša. Od roku 2006 bolo zrealizované geodetické zameranie hradu, bol vybudovaný aj náučný chodník. Zabezpečilo sa statické posúdenie objektov hradu. Boli zrealizované dve etapy archeologického a historicko-architektonického výskumu. V roku 2012 bola zahájená prvá etapa záchranných murovacích prác. Hrad je už dnes národnou kultúrnou pamiatkou, zapísanou v ústrednom zozname pamiatkového fondu, v registri nehnuteľnosti kultúrnych pamiatok Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.
VIAC NA: www.kamenica.sk/hrad/